Взуття з натурального велюру
Що таке натуральний велюр?
Перш за все, потрібно пам'ятати, що велюр - це шкіра! Можливо велюр не так виглядає як звичне нам шкіряне взуття, але завдяки саме натуральності матеріалу взуття буде дихати. Велюр зовнішнім виглядом дуже нагадує замшу та нубук, але кардинально відрізняється від цих матеріалів методом виготовлення, походженням матеріалу та характеристиками. В загальному - натуральний велюр - це вишуканий, елегантний але в свою чергу дуже вибагливий за доглядом матеріал. Саме сьогодні ми з вами навчимось відрізняти велюр від нубуку та замші, натуральний велюр від штучного та ознайомимось з методами догляду за взуттям з велюру.
Велюр саме для взуття виготовляють з молодняка великої рогатої худоби, овець, свиней методом хромового дублення. Шліфують велюр тільки з однієї сторони, окрас має бути однорідний і натуральний велюр не має запаху. Ще для перевірки буде достатньо провести рукою по матеріалу - натуральний велюр залишає відбитки. Купуючи пару взуття з велюру все вищеперераховане повинно бути присутнє при перевірці взуття, якщо якийсь з пунктів не проглядається - перед вами взуття не з натурального велюру.
В чому ж перевага натурального велюру? Ну по перше, він міцніший, ніж синтетичний. Також натуральний велюр прекрасно зберігає тепло, що в глибокі морози буде для вас приємною новиною. Окрім цього, велюр має дуже глибокі і стійкі кольори, однорідний пігмент та тон. Але є і мінуси цього вишуканого взуття - тотальна несприйнятливість вологи.
Догляд за виробами
Взуття з велюру вимагає ретельного регулярного догляду. Матеріал вкрай негативно ставиться до вологості і перепадів температур. Виробники рекомендують купувати пару в комплекті зі спеціальними засобами і щітками. Основні правила догляду за велюром:
Перед першим використанням велюрове взуття необхідно обробити водовідштовхувальним засобом. Це слід зробити не раніше, ніж за 4 години до виходу з дому, так як саме за цей термін матеріал отримує необхідний захист від бруду і вологи. Найкращий результат показує триразове просочення протягом доби з рівними перервами (8 годин).
Для догляду за взуттям необхідно використовувати м'які щітки з натуральним жорстким ворсом. Для очищення від бруду можна застосовувати м'який наждак (нулівку), ластик. У сиру погоду слід носити з собою щітку, щоб, зайшовши в приміщення, очистити велюр від снігу та води. Мити підошву черевиків або туфель необхідно так, щоб вода не потрапляла на матеріал верху. Не можна сушити взуття біля джерела тепла або на сонці - це призведе до деформації. Щоб продовжити термін життя улюбленої пари, перед кожним виходом з дому необхідно наносити на взуття вологозахисне просочення. Зберігати вироби з велюру поза сезоном слід окремо від іншого взуття. Оптимальний варіант - кожну пару укласти в окрему коробку або мішечок з полотняної тканини, вкласти пакетик з силікателем.
Відновлення, якщо взуття намокло
Раптовий дощ або снігопад можуть не тільки зіпсувати настрій, але і привести до деформації взуття. Намокла пара з велюру вимагає термінових заходів по відновленню. Взуття слід швидко висушити. Для цього можна використовувати спеціальний прилад-сушилку або скористатися «дідівським» методом, набивши пару зім'ятими газетами. Газети слід міняти в міру їх зволоження. В такому випадку велюрове взуття при висиханні не втратить своєї форми.
Сушити велюр краще на свіжому повітрі, не піддаючи згубному впливу сонячних променів. У домашніх умовах не варто розташовувати взуття у батарей опалення або каміна. Приміщення повинно добре провітрюватися (протяг неприпустимий), щоб уникнути цвілі і деформації матеріалу. Просушене взуття слід обробити спеціальним спреєм. На висохлих після сильного намокання черевиках може прим'ятися ворс, а найбільш намоклі ділянки придбають неохайний вигляд. Справитися з проблемою можна, якщо 1-2 хвилини потримати взуття над каструлею з киплячою водою і протерти м'якою тканиною (наприклад, фланеллю). Через півгодини після парової обробки слід збити ворс жорсткою щіткою.
Як повернути колір
Навіть саме акуратне носіння і ретельний догляд не гарантують довгого збереження кольору взуття. Велюр може вигоріти на сонці, потьмяніти на складках і заломах, вицвісти при тривалій експлуатації. Для фарбування «шкіряного оксамиту» використовують тільки спеціальні спреї або емульсії. Народними методами проблему не вирішити. Бажано не економити і купувати професійні барвники потрібного кольору.
У деяких випадках спотворення кольору може бути пов'язано не з втратою пігменту, а з запиленням. Велюр - дуже пористий матеріал, тому в суху погоду швидко насичується дрібним пилом, який і стає причиною освітлення або, навпаки, затемнення. Освіжити взуття можна за допомогою спеціальних щіток різної твердості, якими «вичісують» матеріал.